University of Pittsburgh-Johnstown

Honors Convocation Awards & Recipients 2021

Honors Convocation Awards & Recipients 2021

BUSINESS & ENTERPRISE                            

College Scholar in Accounting and Emglo Accounting Award
Mr. Thomas Reed

College Scholar in Finance and Howard M. Picking Jr. Award           
Ms. Alexandra Belgiovane

College Scholar in  Information Systems       
Mr. Zackary Lantz

College Scholar in Management        
Ms. Krista Ream

College Scholar in Marketing  
Ms. Rebecca Reppert

1st Summit Bank Accounting Award  
Mr. Noah Reilly

Academic Achievement Award in Business   
Mr. Samuel Hefferin

Academic Achievement Award in Business   
Ms. Erin Carmody

Bross Family Scholarship for Business and George E. Letcher, Jr. Accounting Award       
Mr. Evan Kundrod                 

CTC Award in Honor of Congressman John P. Murtha           
Ms. Madison Shanahan

G. Fesler Edwards Award        
Mr. Noah Pyles

G. Fesler Edwards Award        
Mr. Adam Bambino

Howard M. Picking Jr. Award
Ms. Jade Henry

James V. and Concetta M. Saly Award           
Ms. Alexis Wolfe

Sally A. Sargent Award           
Ms. Casey Brenneman

                                    

SOCIAL SCIENCES

College Scholar in Environmental Studies      
Ms. Jenna Yetsko

College Scholar in Geography
Mr. Jack Cyphers

College Scholar in History and College Scholar in Sociology  
Ms. Maia Rhodes

College Scholar in Justice Administration and Criminology   
Ms. Alyssa Blank

College Scholar in Political Science    
Ms. Madison Augustine

Samuel S. Hicks Memorial Award       
Ms. Mia Dirienzo

Dr. Robert J. Hunter Award    
Ms. Hope Leer

Dr. Albert P. Vannucci International Studies Award  
Ms. Emma Freeman

Sgt. Baserman Memorial Scholarship
Ms. Yarelis Gomez-Torres

Jean W. Sedlar Book Award   
Ms. Maria Torres

 

EDUCATION    

College Scholar in Early Childhood     
Ms. Mikayla Durkoske

College Scholar in Early Childhood with Special Education    
Mrs. Kyrstin Grumbling

College Scholar in Middle Level Education     
Ms. TJ  Howard

College Scholar in Middle Level w/Special Education            
Ms. Alexis Pollock

College Scholar in Secondary Education Biology       
Ms. Molly Pilcher

College Scholar in Secondary Education-Earth & Space Science       
Ms. Abigail Chobany

College Scholar in Secondary Education-English       
Ms. Danielle Reeser

College Scholar in Secondary Education-Mathematics         
Mr. Daniel  Shirley

College Scholar in Secondary Education-Social Studies         
Ms. Cheryl Frankum

Upper Level Early Childhood Education Student of the Year
Ms. Sara Zatek

Upper Level Middle Education Student of the Year   
Ms. Erin Burkhart

Upper Level Secondary Education Student of the Year         
Ms. Caroline Semelsberger

Melissa M. Roberts Way Early Childhood Education Award  
Ms. Megan Campbell

                                    

ENGINEERING & COMPUTER SCIENCE

College Scholar in Chemical Engineering       
Mr. Bret Tantorno

College Scholar in Civil Engineering    
Mr. Ethan Moon

College Scholar in Computer Engineering      
Mr. Garrett Pesi

College Scholar in Computer Science
Mr. William Deter

College Scholar in Electrical Engineering        
Mr. Noah McCloskey

College Scholar in Mechanical Engineering    
Mr. Mitchel Napora

C. Bruce Baker Memorial Award        
Mr. Joe Lasser

Dr. Kamal Gella and Dr. Jyothi Gella Award   
Mr. Rutheren Moorthi

Wilson Construction Co. Award         
Mr. Austin Uric

WJAC Television Award (EE)  
Mr. Xavier McGraw

                                    

HUMANITIES  

College Scholar in Communication and College Scholar in Theatre Arts       
Ms. Madison Eppley

College Scholar in English Literature  
Ms. Rebecca Blough

College Scholar in Multimedia and Digital Culture     
Ms. Courtney Claycomb

College Scholar in English Writing and Humanities Creative Prose Award   
Ms. Rachel Heming

Black/Dickson/Stevens Award in Journalism
Ms. Alyssa Coleman

Colleen M Brown Memorial Prize in Poetry and Louise Letizia Miele Award            
Ms. Maddie Updyke

Garbarino Family Theatre Award       
Ms. Larisa West

Carroll Grimes Award for Writing in Humanities       
Ms. Dawn Beam

Journalism Award; Walter W. Krebs Award; John Fiske McHugh
Memorial Award and Humanities Faculty Scholarship          
Ms. Callie Burgan

Hazel Lansberry Award in French Language  
Mr. Yi (David) Ye

Rose Ann Liska Award in Foreign Languages 
Mr. Logan Holler

The Thomas H. Russell Memorial Award in Journalism
Mr. Yang (Mike) Chen

Kamal Verma Humanities Award for South Asian Studies
Ms. Alyssa Flowers

WJAC Television Award in Journalism
Ms. Neketa Woodson

                                    

NATURAL SCIENCES   

College Scholar in Biology      
Mr. Mitchell Johnson

College Scholar in Chemistry and Dr. Meyer Bloom Award   
Ms. Kaylin Gaudette

College Scholar in Energy & Earth Resources
Mr. Jonathan Rokicki

College Scholar in Mathematics         
Ms. Alexandra Belgiovane

College Scholar in Psychology
Ms. Lakin Burkett

William R. Brice Award for Excellence in Geology and Dr. 
Uldis Kaktins Memorial Field Methods Award           
Mr. Shane Sikora

Dr. Kamal Gella and Dr. Jyothi Gella Award   
Ms. Tina Osman

Dr. Uldis Kaktins Memorial Field Methods Award     
Mr. Joshua Jones

Morgan-Korch Scholar Award
Mr. Logan Holler

Louis M. Ulery Award
Ms. Sarah Deibert

Terry Shustrick Memorial Book Award          
Ms. Mary Kromka

                                    

NURSING AND HEALTH SCIENCES

College Scholar in Allied Health         
Ms. Georgia Boyd-Matic

College Scholar in Nursing and Movene L. Ponas Award       
Ms. Anni Shaffer

Movene L. Ponas Award         
Ms. Abigail LaDuke

UPJ Nursing Alumni Student Award   
Ms. Grace Miller

INSTITUTIONAL AWARDS

Campus Association Rosella Blackington Award for Outstanding Senior Student and Dr. and Mrs. Henry Idzkowsky Golden Candle Medal
Ms. Abigail Chobany

Campus Association of the University of Pittsburgh at Johnstown Ruby Biddle Award
Mr. Alex Keim

Campus Association of the University of Pittsburgh at Johnstown Ruby Biddle Award      
Mr. Casey Gardner

Stanton Chapman Crawford Memorial Award
Ms. Jade Stubblefield

Ms. Katherine Anderson

Faculty Senate Scholar Athlete Award
Ms. Alexandra Belgiovane
Mr. Ryan Karlheim

Charles Kunkle Jr. Leadership Award
Ms. Ashley Frank

Joseph J. Rapoport Memorial Award
Mr. Cameron   Roxby

Dr. Jem Spectar Award
Ms. Kaylee Shook

Dr. Lowell D. Shaffer Student Athlete Award        
​John Kromka   
Cassandra Smith

Pitt-Johnstown Alumni Association Achievement Award
Ms. Madelyn Ardrey      
Mr. Adam Bambino          
Ms. Georgia Boyd-Matic               
Ms. Erin Burkhart             
Ms. Abigail Cunningham      
Ms. Jayme Ertter               
Ms. Namita Gallo      
Mr. Daniel Kevenk             
Ms. Cassie Pascarella      
Ms. Olivia Tetzloff           
Ms. Kelsy Valko                 
Ms. Emma York