University of Pittsburgh at Johnstown
Pitt-Johnstown Seal

December 2010 Graduates

December 2010 Graduates

Article Body

     One hundred and twenty-six students completed requirements for Bachelor of Arts (B.S.), Bachelor of Science (B.S.) or Associate of Science (A.S.) degrees at the University of Pittsburgh at Johnstown during the Fall Term of the 2010-2011 academic year.
 
JOHNSTOWN GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Justine M. Marek
Laura E. Snyder

BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION:
Timothy D. Jacobs
Amanda M. Lindberg (Summa Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Jude Boamah
Kimberly A. Carbaugh
Emily Fabick
Ronald L. Garman
Jesse J. George
Stephen D. Lewis (Cum Laude)
Andrew E. Yates

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (ENVIRONMENTAL STUDIES):
Marc D. Houck
Eric M. Kuzmiak (Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (HISTORY):
Darvell D. Gibson

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (SOCIOLOGY):
Samantha R. Heinlein

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Travis P. Kniss

BACHELOR OF SCIENCE IN ELECTRICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Benjamin K. Watkins (Summa Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN ELEMENTARY EDUCATION:
Elyse M. Gojmerac (Cum Laude)
Nathan L. Hershberger (Summa Cum Laude)
Heather A. Hrivnak (Magna Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Thomas F. Brown
Olli T. Nieminen

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (BIOLOGY):
Charles J. Boxler
Stephanie M. Riek

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (HEALTHCARE):
Nancy A. Weigandt

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (PSYCHOLOGY):
Carly L. Shockey

CAMBRIA COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Erika L. Delic, Cresson

BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION AND HISTORY:
Patrick C. Ross, Ebensburg

BACHELOR OF SCIENCE IN ELEMENTARY EDUCATION:
Theresa Baroni, Portage (Summa Cum Laude)
Jaclyn Jones, Northern Cambria (Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Ashley A. Hogan, Northern Cambria

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (COMPUTER SCIENCE):
Brandon Minor, Summerhill

BACHELOR OF SCIENCE IN SECONDARY EDUCATION AND MATHEMATICS:
Dawn L. Lybarger, Conemaugh (Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN SECONDARY EDUCATION:
Joseph Thomas Smiach, South Fork (Magna Cum Laude)

ALLEGHENY COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
John C. Antonucci, Pittsburgh
Brendan A. Booth, Bethel Park
Melissa A. Rattenborg, Allison Park
Crysta L. Wilson, West Mifflin

BACHELOR OF ARTS IN ENGLISH LITERATURE AND PSYCHOLOGY:
Benjamin W. Hassett, Pittsburgh

BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION:
Paul M. Thomas, McKeesport (Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Joseph J. Chahine, Bethel Park
Patrick M. Higgins, Pittsburgh
Chelsea E. Lawhorne, Pittsburgh
Shannon D. Osthoff, Pittsburgh
Alyssa M. Yourish, Gibsonia
Tyler J. Zaremski, Bethel Park

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (POLITICAL SCIENCE):
Douglas C. Halley, Pittsburgh
Taylor Daphne J. Morsillo, Pittsburgh

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (BIOLOGY):
Amanda N. Addo, Monroeville
Brian M. Greco, Wexford
Suzanne E. Rugh, Gibsonia

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (HEALTHCARE):
Christina R. Carl, Monroeville

ARMSTRONG COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Chelsey M. Riggle, Apollo

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Gregory A. Brozovich, Apollo
Keith A. Dosch, Kittanning

BEDFORD COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Joseph J. Bischof, Schellsburg

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Miranda S. Dibert, Everett

BACHELOR OF SCIENCE IN ELEMENTARY EDUCATION:
Lindsey M. Naglic,  Bedford (Magna Cum Laude)

BLAIR COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION:

Lauren M. Robinson, Altoona (Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Eric C. Ingham, Altoona

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Brandon J. Robuck, Altoona

BACHELOR OF SCIENCE IN ELEMENTARY EDUCATION:
Adam Whetstone, East Freedom

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (BIOLOGY):
Jeremy Scott Wertz, Altoona (Magna Cum Laude)

BUTLER COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Cassandra A. Bucko, Butler
Justin J. Demek, Cabot

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (BIOLOGY):
Brittany D. Angert, Karns City
James T. Goldie, Valencia
Sarah M. Hoffman, Saxonburg (Cum Laude)

CLEARFIELD COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION:
Eric M. McClintick, Penfield(Cum Laude)

CUMBERLAND COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (JOURNALISM):
Daryl W. Walker, Carlisle

DELAWARE COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Nathaniel J. Morris, Clifton Heights

FAYETTE COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Michael P. Connell, Connellsville

HUNTINGDON COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Whitney J. Stauffer, Huntingdon

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Katherine L. Croyle, Petersburg  (Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (BIOLOGY):
Tiffany A. Himes, Huntingdon

INDIANA COUNTY GRADUATES
ASSOCIATE OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (RESPIRATORY CARE):
Amy B. Lamar, Indiana

BACHELOR OF SCIENCE IN ELEMENTARY EDUCATION:
Paige E. McCombie, Indiana (Cum Laude)

JEFFERSON COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Rebecca S. Gresock, Punxsutawney

LACKAWANNA COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (BIOLOGY):
Amanda M. Fischbach, Clarks Summit

LEBANON COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Francis J. Cecconi, Palmyra

MONTGOMERY COUNTY GRADUATE
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Rosetta A. Jacob, Cheltenham

SOMERSET COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Heather E. Little, Berlin (Magna Cum Laude)
Andrew J. Wiltrout, Meyersdale

BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (JOURNALISM):
Nichole M. Werner, Garrett (Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (WRITING):
Mallory N. Sanders, Friedens

BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION AND ENGLISH LITERATURE:
Kathie M. Levergood, Hooversville

BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION:
John A. Haydu, Berlin (Summa Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Jayson M. Brown, Friedens
Derek R. Ellis, Somerset
Shane Sleek, Somerset

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (ENVIRONMENTAL STUDIES AND GEOGRAPHY):
Ashley S. Blough, Davidsville (Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN ELEMENTARY EDUCATION:
Maria M. Burkett, Friedens (Magna Cum Laude)
Melissa D. Leasock, Somerset (Magna Cum Laude)
Cassandra J. Rizzo, Somerset (Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
William A. Minahan, Windber (Summa Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN NATURAL SCIENCES (BIOLOGY):
Jared S. Hay, Somerset
Amanda M. Sadar, Windber
Tyler J. Williams, Boswell

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (PSYCHOLOGY AND BIOLOGY):
Lisa E. Fieg, Stoystown (Summa Cum Laude)

UNION COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (SOCIOLOGY):
Patricia L. Fleming, White Deer

WASHINGTON COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Nicholas T. Havrilak, Washington

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Kevin J. Stevens, Washington

BACHELOR OF SCIENCE IN NATURAL SCIENCE (BIOLOGY):
Michael J. Donovan, Canonsburg

WESTMORELAND COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN HUMANITIES (COMMUNICATION):
Daniel L. Mangini, Lower Burrell
Patrick L. Perriello, New Kensington

BACHELOR OF ARTS IN SECONDARY EDUCATION AND HISTORY:
Kacey Jackson, New Kensington (Magna Cum Laude)

BACHELOR OF SCIENCE IN ELEMENTARY EDUCATION:
Angela Guido, Lower Burrell (Cum Laude)
Mandy M. Mangan, Jeannette (Magna Cum Laude)

BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Eric S. Corey, Lower Burrell
Rachel A. Gdula, Greensburg
Zach M. Pisano, New Kensington

BACHELOR OF SCIENCE IN CIVIL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Timothy G. Johnston, Laughlintown (Summa Cum Laude)
Noah J. Puskar, Latrobe

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Derrick Accipiter, Mount Pleasant
Sarah E. Ropar, Irwin

BACHELOR OF SCIENCE IN SECONDARY EDUCATION:
Lauren E. Rega, Greensburg (Cum Laude)

YORK COUNTY GRADUATES
BACHELOR OF ARTS IN SOCIAL SCIENCE (BUSINESS):
Joseph D. Dydek, York

BACHELOR OF SCIENCE IN MECHANICAL ENGINEERING TECHNOLOGY:
Brett W. Contres, York

     Founded in 1927, Pitt-Johnstown is located in the Laurel Highlands of Western Pennsylvania and is the first and largest regional campus of the University of Pittsburgh.  The University offers a high-quality educational experience in a supportive living-learning environment designed to prepare students for the real world of the 21st century.  Pitt-Johnstown is recognized by U.S.News & World Report as a “Best Baccalaureate College,” by the Princeton Review as a “Best Northeastern College,” and by G.I. Jobs as a “Military Friendly School.”  Additionally, Pitt-Johnstown has been named to the President’s Higher Education Community Service Honor Roll.

Pitt-Johnstown…at the forefront of leading baccalaureate colleges…

Posted by Shook, Kimberly on 2/28/2011 2:45:00 PM